Serwis:

Żyto – wysoka jakości procesu przygotowania nasion

Żyto – wysoka jakości procesu przygotowania nasion 

Do zaprawienia materiału siewnego żyta hybrydowego w zakładzie w Kondratowicach stosujemy wysokiej jakości zaprawę fungicydową CELEST TRIO 060 FS®, która zawiera aż trzy substancję czynne: difenokonazol (związek z grupy triazoli, fludioksonil (związek z grupy fenylopiroli), tebukonazol (związek z grupy konazoli – triazoli). Skład zaprawy fungicydowej oferuje bardzo szerokie spectrum ochrony dla młodych siewek. 

W czasie procesu zaprawiania aplikujemy dodatkowo nawóz donasienny PRIMUS B+ ®, który ma na celu stymulację początkowego okresu rozwoju roślin. PRIMUS B+ ®zawiera makroelementy: azot, fosfor, potas, magnez, siarkę oraz mikroelementy takie jak: bor, żelazo, miedź, mangan, molibden, cynk oraz tytan.

Główną maszyną w procesie zaprawiania jest zaprawiarka porcjowa firmy CIMBRIA®, która oferuje bardzo wysoką jakość pracy. Urządzenie wyposażone jest w precyzyjną elektroniczną wagę wraz z dokładnym systemem dozowania preparatu chemicznego, który jest kontrolowany przez komputer. Każda porcja nasion otrzymuje nominalną dawkę cieczy roboczej zgodnie z zaleceniami producenta.

Za ograniczenie zjawiska zapylenia kurzem w zakładzie oraz maksymalne odpylenie nasion w trakcie procesu przygotowywania materiału siewnego odpowiada zaawansowany technologicznie system odpylania o mocy ponad 130 kW i łącznej wydajności powietrza blisko 120 tys. m3/h. System aspiracji jest zintegrowany z całym ciągiem linii przygotowującej materiał siewny. Bardzo dobre odpylenie nasion w czasie przyjęcia surowca, sortowania, transportu w ciągach technologicznych ma kolosalny wpływ na ostateczną jakość procesu zaprawiania. 

Po przeprowadzeniu audytu przez niezależną jednostkę certyfikującą, nasz zakład przygotowania nasion w Kondratowicach otrzymała na kolejny rok międzynarodowy certyfikat ESTA (European Seed Treatment Assurance).

Nadanie certyfikatu ESTA poświadcza zachowanie najwyższego stopnia profesjonalizmu w procesie zaprawiania materiału siewnego zbóż, przygotowywanego przez KWS Lochow Polska Sp. z o. o.. Aktualnie tylko kilka zakładów w Polsce posiada aktualny certyfikat ESTA. Certyfikat ESTA dla nabywcy nasion, jest gwarancją zapewnienia wysokiej jakości procesu zaprawiania nasion oraz dbałości firmy o środowisko naturalne.

Jestem przekonany, że materiał siewny żyta produkcji KWS spełni oczekiwania wszystkich naszych klientów.

KWS Zboża

Kierownik Marketingu

Product Manager Żyto Hybrydowe

Bartosz Rudzki