Doradztwo:

07.03.2018 "Brak śniegu, mróz - co się stało z zasiewami zbóż na przełomie 2015/2016 roku"? 

Sezon 2015/2016 był dla wielu gospodarstw kolejnym trudnym rokiem ze względu na warunki jakie wystąpiły w trakcie wegetacji. Jednym z najważniejszych problemów okazała się zima a w szczególności początek stycznia.

więcej

01.01.2015 Odczyn gleby i jego wpływ na wzrost i rozwój roślin

Jednym z podstawowych elementów prawidłowej uprawy jest utrzymanie odczynu gleby na odpowiednim poziomie, gdyż jest on podstawowym wskaźnikiem stanu odpowiedniej kultury agrotechnicznej gleby. Odczyn gleby jest to stężenie jonów wodorowych w roztworze glebowym, albo w standardowym roztworze ekstrakcyjnym i wyraża się symbolem pH.

więcej

10.12.2014 Najczęściej spotykane choroby zbóż w sezonie wegetacyjnym 2013/2014

W ostatnich latach coraz bardziej popularna stała się uproszczona uprawa oraz monokultura zbożowa, które przyczyniają się do pojawienia się chorób grzybowych, których znaczenie do tej pory było niewielkie. Wśród chorób, które coraz częściej można zaobserwować jest pałecznica zbóż i traw.

więcej

03.12.2014 Uszkodzenia zasiewów zbóż przez szkodniki

Już od momentu siewu, rolnicy mogą napotkać problemy związane z wschodami i rozwojem roślin. W przypadku zauważenia niepokojących objawów na polach obsianych kwalifikowanym materiałem siewnym, pierwsze podejrzenia agronomów są skierowane na jakość nasion, czyli krótko mówiąc: niską zdolnością kiełkowania.

więcej

Demo Farma żyto hybrydowe Nowa Wieś koło Słupcy – sezon 2012/2013

Witam wszystkich zainteresowanych nowoczesną uprawą zbóż. W nadchodzącym sezonie 2012/2013 zapraszamy do śledzenia relacji z uprawy żyta hybrydowego na polach należących do Pana Piotra Osińskiego które znajdują się w Nowej Wsi koło Słupcy. Żyto hybrydowe odmiany Brasetto zasiano 17.09.2012 r w ilości 170 nasion/m² tj. ok. 65 kg/ha na areale około 8 ha.

więcej

Demo Farma Krajenka 2011/2012

O plonowaniu rośliny uprawnej decyduje wiele czynników. Wśród najważniejszych możemy wymienić, stanowisko, termin siewu, ilość opadów, odmianę, nawożenie mineralne, ochronę chemiczną. W sezonie 2011/2012 chciałbym razem z Państwem prześledzić uprawę żyta hybrydowego na dwóch plantacjach o powierzchni 100 ha każda, w okolicach Złotowa w województwie wielkopolskim. Obserwując wzrost roślin będziemy mogli ocenić w jaki sposób warunki pogodowe i decyzje podejmowane w trakcie wegetacji wpływały na rozwój żyta oraz jego plon.

więcej

21.10.2010 Demo Farma GR Unisław 2010/2011

W sezonie 2010/2011chciałbym Państwu przedstawić plantację żyta mieszańcowego odmiany Visello znajdującą się koło Unisławia w województwie kujawsko-pomorskim. Żyto mieszańcowe jeszcze nigdy nie było siane w tym gospodarstwie. Do tej pory płodozmian opierał się na pszenicy ozimej, pszenżycie ozimym, kukurydzy i roślinach motylkowych. Właściciela do zasiania żyta hybrydowego zachęciła możliwość uzyskania wysokiego plonu na lżejszych glebach czyli klasy IV a, IV b oraz V przy niższych nakładach produkcji.

więcej

01.09.2010 Najczęściej spotykane problemy w uprawie zbóż ozimych

Monitorując pola klientów często spotykam „niedociągnięcia” w uprawie, które mają wpływ na osiągane plony. Zapraszam do zapoznania się z materiałem fotograficznym, który obrazowo przedstawia problemy mogące pojawić się w agrotechnice zbóż ozimych.

więcej 

15.10.2009 Demo Farma GR Brzeźnica 2009/2010

Chciałbym Państwu przedstawić plantację żyta hybrydowego odmiany Visello znajdującą się w miejscowości Brzeźnica koło Jastrowia. Jest to pole produkcyjne na którym wraz z właścicielem będziemy się starali w optymalny sposób poprowadzić uprawę żyta mieszańcowego w stosunku do warunków klimatyczno-glebowych występujących na tym terenie. Bardzo ważnym czynnikiem jest również aspekt ekonomiczny gdyż gospodarstwo zajmuje się jedynie produkcją roślinną i końcowy efekt uprawy, plon decyduje o kondycji finansowej gospodarstwa.

więcej