Serwis:

Jęczmień ozimy - termin siewu i obsada.

Jęczmień ozimy - termin siewu i obsada.

Wykorzystaj potencjał jęczmienia ozimego, podążaj za naszymi wskazówkami, aby zmaksymalizować zysk i zebrać więcej ziarna dobrej jakości.

Stosowane terminy siewu:

Z reguły siew jęczmienia we wschodnich regionach kraju zaczyna się 10 września, w centralnej części kraju 12 września a w zachodniej części 20 września.

Zalecenia KWS Zboża:

Według naszych wieloletnich obserwacji zbyt wczesne terminy siewu przyczyniają się już na wczesnym etapie produkcji do powstawania kłopotów. Wczesny siew ma oczywiście swoje zalety, między innymi sprzyja budowaniu lepszego systemu korzeniowego.

Wczesny termin siewu determinuje dłuższy okres wegetacji jesiennej, który w przypadku jęczmienia może przyczyniać się niestety do nadmiernego rozwoju przedzimowego. W konsekwencji bardzo wybujałe plantacje mają tendencję do wczesnego porażenia mączniakiem, co pośrednio może mieć niekorzystny wpływ na zimowanie.

Aby dobrze poznać specyfikę naszych odmian przeprowadzamy badania polowe w naszych stacjach doświadczalnych, które konsekwentnie pokazują, że opóźnienie terminu siewu o 2 do 3 tygodni od optymalnego dla regionu nie powoduje utraty plonu, a niekiedy nawet sprzyja wyższym plonom.

Z uwagi na krótszy okres wegetacji jaki mamy w Polsce zalecamy przesunięcie terminu siewu w zakresie od 1 do maksymalnie 2 tygodni w stosunku do zalecanego w regionie. Jak pokazują nasze wyniki doświadczeń plantacje z późniejszych siewów są w mniejszym stopniu narażane na wczesne infekcje chorobowe jak również zmniejszało się ryzyko nadmiernego zagęszczenia łanu.

Późniejsze terminy siewu jęczmienia ozimego to również ograniczanie ryzyka wystąpienia chorób wirusowych przenoszonych przez mszyce.

Termin siewu to nie wszystko

Równie ważna jak termin siewu jest obsada roślin. Stosowane normy wysiewu powinny zostać dopasowana do typu odmiany, gleby i przede wszystkim do terminu siewu. Jęczmień ozimy charakteryzuje się bardzo dobrą krzewistością i buduje od kilku do kilkunastu pędów bocznych. W przypadku odmian browarnych należy zwiększyć normę siewu tak aby ograniczyć krzewienie i zabezpieczyć wyższe wyrównanie ziarna.

Zalecane ilości wysiewu:

Jęczmień ozimyTermin siewuKompleks glebowy pszenny bardzo dobry, pszenny dobryKompleks glebowy pszenny wadliwy, żytni bardzo dobry
Ilość kiełkujących nasion na m2wczesny230-260220-250
optymalny260-300250-280
późny300-330280-310
bardzo późny330-360310-340

Pożądana ilość kłosów na m2
500-550450-500

Oferta odmian wielorzędowych jęczmień ozimy KWS : KWS KOSMOS, KWS ASTAIRE, KWS HIGGINS, KWS MERIDIAN, KWS TENOR, SEMPER

Product Manager
Paweł Żmijewski