Doradztwo:

Żyto z grochem - tanie i efektywne żywienie trzody chlewnej.

W ostatnim czasie na rynku surowców paszowych pojawiło się dużo nasion roślin strączkowych. W podaży przeważa surowiec grochu. Jest to następstwo wprowadzenia do zmianowania roślin spełniających wymogi zazielenienia (tzw. obszary EFA). Wychodząc naprzeciw zapytaniom odnośnie stosowania grochu w żywieniu świń, postanowiłem przedstawić kilka informacji widziane okiem żywieniowca.

Z pośród wszystkich strączkowych groch jest najczęściej stosowany w żywieniu trzody chlewnej, ponieważ zawiera najmniej substancji antyżywieniowych (taniny i inhibitory trypsyny). Dodatkowo charakteryzuje się wysoką zawartością energii sięgającą 13,8 MJ EM. Nasiona grochu zawierają 19–23% białka, a jego skład, podobnie jak innych strączkowych jest dość zasobny w lizynę (7,2 g), zawiera niewiele aminokwasów siarkowych, dlatego też groch w mieszankach dla trzody dobrze bilansuje się ze śrutą rzepakową, która bogata jest w metioninę.

Według różnych źródeł groch może być stosowany nawet do 15 % w mieszance paszowej dla tuczników od 45 kg m. c., 7,5 % dla warchlaków i 2% dla prosiąt. Moim zdaniem najlepsze wyniki tuczne uzyskuje się stosując nieznacznie mniejsze poziomy grochu w paszy dla świń. Obserwując wyniki tuczne, rzeźne, a przede wszystkim ekonomiczne, zastosowanie grochu na poziomie 10 % dla tuczników przy udziale żyta i śruty rzepakowej daje świetne efekty.

Poniżej przedstawiam przykładowe receptury z zastosowaniem grochu, żyta i śruty rzepakowej wraz z uwzględnieniem kosztów paszy.

Powyższe receptury mieszanek paszowych zostały wykonane w celach poglądowych. Jeżeli jesteście Państwo zainteresowani skarmianiem żyta czy grochu w produkcji trzody zachęcam do kontaktu.


KWS Zboża
Doradca ds. Żywienia Zwierząt
Tomasz Pieńczewski
Tel. 601 372 912