Doradztwo:

Duńskie standardy żywienia loch w okresie laktacji.

Nie od dziś wiadomo, że produkcja trzody chlewnej w Danii stoi na bardzo wysokim poziomie, a duńscy hodowcy to specjaliści najwyższej klasy. Duńskie Centrum Badania Trzody Chlewnej (w skrócie SEGES) prowadzi szereg badań i doświadczeń mającym na celu poprawę efektywności ekonomicznej oraz hodowlanej. Pod koniec 2017 roku SEGES opublikowało nowe wytyczne dotyczące żywienia loch w okresie laktacji.

Według nowych zaleceń, białko w paszy dla loch karmiących może być obniżone do 5,4% FU (feed unit – duńska jednostka żywieniowa). Zalecenia dotyczą również zmiany w zawartości aminokwasów w paszy dla loch w laktacji oraz obniżenia minimalnego poziomu białka ze 125g per. FU do 118 g per. FU przy zachowaniu tej samej energii na poziomie 12,2 MJ/FU. Obniżenie minimalnego poziomu białka wynika ze zmian w stosunku niektórych aminokwasów do lizyny. Tabela nr 1 przedstawia poziomy aminokwasów w paszy dla loch karmiących oraz stosunek pozostałych aminokwasów do lizyny.

Lochy w okresie laktacjiLochy w okresie laktacji,
w % lizyny
Lizyna7,7100
Metionina2,431
Metionina + cysteina4,558
Treonina565
Tryptofan1,5420
Izoleucyna4,356
Leucyna8,3108
Histydyna2,836
Fenyloalanina4,255
Fenyloalanina + tyrozyna8,7113
Walina5,369
Surowe białko, minimum118

Źródło: SEGES, Kopenhaga październik 2017

 W Polsce coraz więcej producentów trzody chlewnej decyduje się na duńską genetykę. Wynika to głównie z bardzo dobrych wyników hodowlanych. Jednakże należy pamiętać, że duńskie rasy świń wymagają odpowiedniego żywienia, które zabezpieczy je we wszystkie składniki pokarmowe na odpowiednim poziomie. Tabela powyżej obrazuje zapotrzebowanie loch karmiących w aminokwasy oraz stosunki aminokwasów względem siebie. Zawartość poszczególnych aminokwasów oraz białka surowego wyrażona jest w duńskich jednostkach żywienia (FU). Dla prawidłowej interpretacji zaleceń niezbędne jest stosowanie duńskich programów do recepturowania pasz lub przeliczanie poszczególnych składników na polskie czy niemieckie (DLG) jednostki żywienia świń.

Według wyliczeń SEGES poprzez zastosowanie nowych wytycznych można  zaoszczędzić od 20 do 30 koron (11 – 17 zł) na lochę rocznie.

 

Doradca ds. Żywienia Zwierząt

Tomasz Pieńczewski