Doradztwo:

Jesień 2017

Zbliża się czas siewu i ochrony jesiennej zbóż ozimych w związku z powyższym chciałbym przypomnieć kilka istotnych rzeczy dotyczących tych zabiegów.

więcej

30.10.2014 Jesienne naloty szkodników w uprawach zbóż

W okresie wegetacji rośliny zbożowe są atakowane nie tylko przez choroby grzybowe, ale także przez szkodniki, które również mają duże znaczenie gospodarcze.

więcej

05.10.2014 Rdza brunatna może pojawić się już jesienią

Bardzo niebezpieczną chorobą żyta jest rdza brunatna, która po wystąpieniu bardzo szybko się rozprzestrzenia w łanie. W przypadku sprzyjających warunków pogodowych istnieje duże ryzyko porażenia tą chorobą już młodych roślin żyta, co miało miejsce tej jesieni.

więcej

03.09.2014 „Skracanie” żyta

W uprawach żyta prowadzonych na wysoki plon, należy zaplanować zabieg środkami regulującymi wzrost, aby rośliny utrzymały się w pozycji pionowej do zbioru.

więcej

10.11.2011 Demo farma Kondratowice 2011/2012

W sezonie 2011/2012 została założona ponownie demo farma w Kondratowicach. Tak jak w latach poprzednich towarzyszy nam firma VÄDERSTAD. Na tej stronie będę zamieszczał dla Państwa informacje dotyczące zabiegów wykonywanych w czasie okresu wegetacji.

więcej

DEMO FARMA Kondratowice SEZON 2010/11

Zapraszam Państwa do odwiedzenia drugiej edycji Demo Farmy w Kondratowicach, która została przygotowywana we współpracy z firmą VÄDERSTAD.

Na tej stronie będę  zamieszczał dla Państwa komentarze dotyczące wykonywanych oraz planowanych zabiegów na plantacji.

Celem Demo Farmy jest porównanie dwóch systemów uprawy : orkowy i bezorkowy.  Każdy system składa się z sześciu bloków, które różnią się od siebie: terminem siewu, głębokością siewu i gęstością siewu. Przygotowany układ doświadczenia pozwoli zaobserwować jak wyglądają najczęściej popełniane błędy w produkcji roślinnej. Dodatkowo będzie można zobaczyć  wpływ braku stosowania pierwszej dawki azotu na rozwój pszenicy ozimej.

więcej

Demo Farma w Kondratowicach 2009/2010

Zapraszam Państwa do odwiedzenia Demo Farmy zlokalizowanej w Kondratowicach, która została przygotowana we współpracy z firmą Vaderstad i jest jedną z pięciu takich lokalizacji w Polsce. Celem tego projektu jest połączenie doświadczenia i wiedzy dwóch firm oraz pokazanie zwiedzającym agrotechniki łanu z zupełnie innej, szerszej i rzeczywistej perspektywy. Dotychczas organizowane dni pola pokazywały zazwyczaj efekt końcowy prowadzenia łanu a ich powierzchnia demonstracyjna była bardzo mała. U nas jest zupełnie inaczej, ponieważ wszystko pokazujemy na areale kilkunastu hektarów, a ochrona chemiczna i nawożenie łanu zawsze uwzględniają czynnik ekonomiczny, ponieważ są to pola produkcyjne. Na każdym etapie produkcji można łan zobaczyć i porównać z technologią prowadzoną na własnym polu.

więcej