Doradztwo:

04.12.2014 Łokaś garbatek – jesienne uszkodzenia zbóż.

Tej jesieni przebieg warunków pogodowych jest bardzo zbliżony do tych z roku poprzedniego. Długa ciepła aura z temperaturą często powyżej 15 stopni C, bez większych przymrozków. Warunki idealne dla rozwoju zbóż, ale również bardzo sprzyjające rozwojowi chorób i szkodników. Tej jesieni mamy bardzo dużą presję mączniaka, plamistości siatkowej czy rdzy brunatnej. Dodatkowo bardzo duża inwazję mszyc, ploniarki zbożowej i coraz częściej łokasia garbatka, który nastręcza coraz więcej problemów.

więcej

10.09.2014 Problem samosiewów zbóż w uprawie uproszczonej.

Często spotykam się z problemem samosiewów zbóż w rzepaku i uprawie zbóż po sobie - szczególnie w technologii bezorkowej. W przypadku plantacji rzepaku nie jest to duży problem. Mamy do dyspozycji szereg graminicydów które skutecznie niszczą samosiewy zbóż w tej uprawie.

więcej

03.09.2014 Problemy w uprawie jęczmienie jarego przy niskim odczynie pH gleby.

W Polsce w ostatnich latach notuje się spadek zużycia nawozów wapniowych. Co przy dużym udziale gleb lekkich powoduje to, że mamy coraz więcej problemów z zjawiskiem zakwaszenia gleb. Gleby lekkie mają słaby kompleks sorbcyjny (mała ilość części ilastych) przez co szybko się zakwaszają.

więcej

14.11.2012 Żyto hybrydowe kontra pszenica – Demo Farma GR Daleszynek – sezon 2012/2013

Wielu z państwa często staje przed dylematem jaki gatunek rośliny uprawnej wybrać do zasiewów na glebach słabych. Aby pomóc państwu w podjęciu tak kluczowej decyzji, założyliśmy doświadczenie porównawcze pszenicy z żytem w warunkach gleb słabych. Doświadczenie to zastąpi poprzednią edycję w której pokazywaliśmy najczęściej popełniane błędy w uprawie żyta.

więcej

Demo Farma GR Daleszynek 2011/2012

Zaczynamy kolejny sezon w którym na bieżąco będziemy przekazywać informacje o wydarzeniach na naszych Demo farmach. W tym roku na moim terenie doszła nowa lokalizacja na zachodzie wielkopolski w miejscowości Daleszynek k. Pniew - gospodarstwo rolne pana Krzysztofa Komorowskiego. Jest to rejon w którym dominują średnie i słabe gleby w związku z czym chcemy zachęcać rolników z tych terenów do uprawy żyta hybrydowego.

więcej

Demo Farma Agrowid Baniewice 2010/2011.

Zapraszam do odwiedzenie Demo Farmy w Baniewicach, która została przygotowana we współpracy z firmą Väderstad. Celem tego przedsięwzięcia jest połączenie doświadczenia i praktycznej wiedzy dwóch firm. W realnych warunkach uprawowych, na kilkuhektarowym areale pokazujemy jak prawidłowo poprowadzić łan żyta hybrydowego. Dodatkowo demonstrujemy najczęściej popełniane błędy w produkcji polowej oraz ich wpływ na rozwój rośliny uprawnej. Podpowiadamy jak ich unikać. Wszystko po to aby zmaksymalizować uzyskiwane plony i dochodowość uprawy.

więcej