Doradztwo:

15.03.2015 Zwalczanie chorób grzybowych w życie hybrydowym

Żyto jest rośliną uprawną, która jest uprawiana na polach naszego kraju już od bardzo dawna. Najczęściej jednak traktowana była po macoszemu i z przekonaniem „przecież żyto da sobie jakoś radę”, trafiało na najsłabsze stanowiska, przy zastosowaniu minimalnego poziomu nawożeniu bez jakiejkolwiek ochrony przed chorobami.  Plony jakie udawało się uzyskiwać to 3 tony w najlepszym przypadku.

Wraz z postępem hodowlanym kiedy na rynku pojawiły się żyta mieszańcowe zainteresowanie żytem nagle wzrosło. Coraz częściej trafia ono nie tylko na najsłabsze gleby ale również na gleby średnie, gdzie wygrywa polonem z bardziej wymagającymi gatunkami zbóż takich jak pszenica czy pszenżyto, które odznaczają się mniej stabilnym plonem w przypadku przebiegu wegetacji z okresowymi niedoborami wody lub bardzo niskim temperaturami. Rolnicy w dość krótkim czasie doszli do wniosku, że wystarczy odpowiednie nawożenie oraz minimum ochrony, aby uzyskać wysokie plony dzięki, którym uprawa żyta hybrydowego jest opłacalna i przynosi satysfakcję z poziomu uzyskiwanych plonów w warunkach gleb lekkich.

Coraz częściej pojawiają się również pytania: Jakich preparatów używać do ochrony? Czy ochrona musi być droga i oparta na wyszukanych preparatach? Jakie choroby najczęściej występują w życie, i które są najgroźniejsze?

Wiosną po ruszeniu wegetacji najczęściej możemy się spodziewać ataku mączniaka prawdziwego, zwłaszcza na plantacjach wcześnie sianych, wilgotnych, nieprzewiewnych i zbyt gęstych (fot.1). Najskuteczniejszymi preparatami do zwalczania mączniaka są preparaty z grupy morfolin takie jak: fenpropimorf lub fenpropidyna, dodatkowo zwrócić należy uwagę na wystąpienie rynchosporiozy oraz chorób podstawy źdźbła, na które prawdopodobnie wystarczy zastosowanie tańszej substancji czynnej prochlorazu, lub w przypadku większej presji patogenów  metrafenonu lub prothiokonazolu.

Fot.1 – Objawy mączniaka prawdziwego oraz rynhosporiozy na roślinach żyta.

Najgroźniejszą i najczęściej występującą w życie chorobą jest rdza brunatna, która zlekceważona, lub zwalczana zbyt późno może powodować straty sięgające kilkudziesięciu procent plonu. (Fot.2)

Fot.2 – Pierwsze objawy porażenia rdzą brunatną w okresie kwitnienia żyta.

Rdza brunatna najlepiej się rozwija w momencie gdy temperatura w nocy utrzymuje się w granicach 14-15 stopni C, w ciągu dnia sięga 26-28 stopni C a rośliny są wilgotne. Wtedy na liściach rozwijają się pierwsze zarodniki grzyba które następnie rozsiewane są przez wiatr na inne rośliny. Konieczne jest wtedy szybkie podjęcie decyzji o wykonaniu zabiegu, bardzo dobrze sprawdzają się tutaj preparaty zawierające substancje z grupy triazoli, takie jak: tebuconazol, metconazol lub epoksykonazol. Szczególną uwagę należy zwrócić aby nie aplikować żadnych preparatów w życie w okresie kwitnienia, ponieważ może to spowodować sklejanie pyłku a w efekcie złe zapylanie się żyta.   Dlatego zabieg wykonujemy w okresie kłoszenia lub dopiero po przekwitnięciu.

Przedstawicie Regionalny KWS Zboża

Łukasz Preuss