Doradztwo:

Demo Farma GR Linowo 2011/2012

Zapraszam Państwa do śledzenia drugiej edycji demo farmy  zlokalizowanej w gospodarstwie rolnym w Linowie. Dla przypomnienia powtórzę, iż zakładamy poletka o łącznej powierzchni ponad 10ha, na których przybliżyć chcemy na jakie czynniki w uprawie żyta hybrydowego należy zwrócić uwagę. Na poletkach celowo popełniamy błędy związane z agrotechniką aby pokazać Państwu, że poprawienie kilku pozornie mało istotnych rzeczy, pozwoli uzyskać wyższe plony bez jednoczesnego wzrostu kosztów.

Schemat doświadczenia, przedstawiony w tabeli nr1,  w tym roku jest podobny do tego z roku ubiegłego. Doświadczenie wykonaliśmy w systemie orkowym oraz bez orkowym z różnymi gęstościami oraz głębokościami siewu.  Aby można było zobaczyć coś więcej dodaliśmy jeszcze poletka z opóźnionym siewem oraz bez pierwszej dawki azotu.

Tab. 1 Schemat demo farmy GR Linowo 2012


UPRAWA ORKOWA


UPRAWA BEZ ORKI

Siew 170 szt./m2(58kg/ha), 15 IX
Głębokość 2cm
Brak azotu wiosną
Siew 170 szt./m2(58kg/ha), 15 IX
Głębokość 2cm
Brak azotu wiosną
Siew 170 szt./m2 (58kg/ha), 15 IX
Głębokość 2cm
Kontrola
Siew 170 szt./m2 (58kg/ha), 15 IX
Głębokość 2cm
Kontrola
Siew 170 szt./m2 (58kg/ha), 15 IX
Głębokość 5cm
Za głęboko
Siew 170 szt./m2 (58kg/ha), 15 IX
Głębokość 5cm
Za głęboko
Siew 110 szt./m2 (37,5kg/ha), 15 IX
Głębokość 2cm
Za rzadko
Siew 110 szt./m2 (37,5kg/ha), 15 IX
Głębokość 2cm
Za rzadko
Siew 250 szt./m2 (85kg/ha), 15 IX
Głębokość 2cm
Za gęsto
Siew 250 szt./m2 (85kg/ha), 15 IX
Głębokość 2cm
Za gęsto
Siew 170 szt./m2(58kg/ha), 29 IX
Głębokość 2cm
Siew opóźniony
Siew 170 szt./m2(58kg/ha), 29 IX
Głębokość 2cm
Siew opóźniony

Stanowisko pod doświadczenie stanowi gleba klasy IV w bardzo dobrej kulturze. Analiza gleby wykonana w 2010 roku wykazała zasobności w 100g gleby na poziomach: P 20-25mg , K 30-35mg , Mg 15-16mg , oraz odczynem pH 6,1. Przedplonem była pszenica ozima, słoma została zebrana a ściernisko uprawione na 5-7 cm kompaktową broną talerzową Carrier. Na około 5 dni przed siewem na połowie powierzchni wykonana została orka siewna na około 25cm , natomiast na drugiej połowie pole zostało przygotowane ciężkim kultywatorem Cultus na głębokość 20 cm. Bezpośrednio przed siewem zastosowany został nawóz NPK: 5-20-30 w ilości 300kg/ha.  Siew w optymalnym terminie, jak na ten region kraju, rozpoczęliśmy 12 września (Fot.1). Do doświadczenia wybraliśmy najbardziej popularną odmianę żyta hybrydowego w Polsce – odmianę Visello.

Fot.1 – 12 września – siew w optymalnym terminie.

W północnej części woj. Kujawsko-pomorskiego, czyli tam gdzie zlokalizowana jest Demo Farma, ostatni deszcz padał w żniwa. Po około trzech tygodniach od siewu  żyto powinno już doskonale powschodzić i mieć przynajmniej 4 liście. Natomiast na naszej plantacji żyto powschodziło placowo, tam gdzie wilgotność gleby była większa (Fot.2). Mamy nadzieję, iż spadnie chociaż niewielki deszcz aby pozostałe ziarniaki mogły również skiełkować.

Fot.2 – 3 październik – niedobór wody w czasie wschodów.

W dniu 10 października wykonany został zabieg herbicydowy mieszaniną zbiornikową zawierającą w swym składzie : metrybuzynę + flufanacet + chlorosulfuron. Dodatkowo profilaktycznie dodany został preparat z grupy pyretroidów przeciwko szkodnikom mogącym wystąpić w życie w  tym okresie.

Kolejnego przeglądu poletek dokonałem 18 października. W międzyczasie spadł niewielki deszcz i stan plantacji nieco się poprawił. Doskonale widoczne są  różnice pomiędzy roślinami sianymi w terminie optymalnym i tymi w opóźnionym (Fot.3 i 4).

Fot.3 – 18 październik – wschody roślin z późnego siewu po lewej, po prawej rośliny siewu wykonanego w prawidłowym terminie.
Fot.4 – 18 październik – widok pojedynczych rośliny z siewu opóźnionego oraz optymalnego.

Dosyć istotnie różnią się też rośliny siane na prawidłową głębokość i te siane zbyt głęboko. Widać gołym okiem iż te siane prawidłowo są silniejsze i mają lepiej wykształcony system korzeniowy. Rośliny siane zbyt głęboko (5cm) mają wykształcone międzywęźle korzeniowe oraz są w gorszej kondycji (Fot.5).

Fot.5 – 18 październik – po lewej roślina siana na 2cm, po prawej na 5cm.

Ostatniej lustracji przed zimą dokonałem 23 listopada. Po dosyć długiej, ciepłej oraz dostatecznie wilgotniej jesieni żyto doskonale się rozkrzewiło ( 12-16 pędów) i nie powinno mieć problemów z przezimowaniem (Fot.6).

Fot.6 – 23 listopad – doskonale rozkrzewiona roślina z optymalnego terminu siewu.

Największą różnicę zaobserwować można na poletkach sianych w opóźnionym terminie, rośliny są znacznie mniej rozkrzewione i mają słabszy system korzeniowy (Fot.7).

Fot.7 – 23 listopad – po lewej roślina z optymalnego terminu siewu, po prawej słabsza siana dwa tygodnie później.

Demofarma po zimie.

Zima w województwie Kujawsko-Pomorskim w tym roku nie była łaskawa, wiele plantacji zbóż oraz rzepaku wymarzło. Żyto hybrydowe w tych niekorzystnych warunkach poradziło sobie jednak doskonale.
Pierwszej oceny plantacji dokonałem jeszcze przed ruszeniem wegetacji w dniu 1 marca, tuż po zejściu śniegów. Plantacja wyglądała dobrze, silnie rozkrzewione rośliny z dobrze wykształconym systemem korzeniowym przetrwały srogie warunki wegetacji w okresie zimowym(Fot.8 i 9).

Fot.8 – 1 marca – pole tuż po zejściu śniegu, rośliny w dobrej kondycji.
Fot.9 – 1 marca – pojedyncza silnie rozkrzewiona roślina z doskonale rozwiniętym systemem korzeniowym.

Pierwsza dawka azotu zastosowana została w dniu 6 marca w ilości 90kgN/ha oraz 19,5kgS/ha w postaci saletry amonowej oraz saletrosanu. Już po kilkunastu dniach od zastosowania zaobserwować można było poprawę kondycji oraz doskonały wigor łanu (Fot.10).

Fot.10 – 23 marca – wygląd pola 17 dni po zastosowaniu pierwszej dawki azotu.

W marcu oraz z początkiem kwietnia  pogoda była zróżnicowana, w nocy temperatura spadała do nawet -9 , ale były też dni gdzie temperatura w ciągu dnia rosła nawet do +16. 11 kwietnia widać już, iż w najbliższych dniach ( jeśli pogoda na to pozwoli) będzie trzeba zastosować pierwszą dawkę regulatora wzrostu (Fot.11). Często też spotykam się z pytaniem do kiedy można zwalczać wiosną chwasty w życie hybrydowym? Jak widać na zdjęciu nr. 12 żyto w tym terminie jest bardzo zaawansowane w rozwoju i przy stosowaniu herbicydów w terminie wiosennym należy być bardzo ostrożnym z doborem herbicydu, ponieważ preparaty z niektórych grup chemicznych mogą być przyczyną uszkodzenia roślin. Dlatego jeszcze raz przypominam, iż chwasty najlepiej zwalczać jesienią, natomiast w terminie wiosennym maksymalnie do fazy BBCH 31 - 32. Przed aplikacja preparatu należy zawsze zapoznać się z jego etykietą.

Fot.11 – 11 kwiecień – zbliża się termin pierwszego zabiegu regulatorem wzrostu, widoczne pierwsze kolanko.
Fot.12 – 11 kwiecień – tworzący się kłosek.

W dniu 12 kwietnia ze względu na odpowiednią fazę rozwojową został wykonany zabieg regulujący wzrost mieszaniną zawierającą w swym składzie CCC 906g/ha oraz trineksapak etylu 50g (substancji czynnej) /ha.

24 kwietnia został wykonany kolejny zabieg regulujący wzrost wraz z ochroną fungicydową. Zabieg wykonany został mieszaniną zbiornikową zawierającą w swym składzie: trineksapak etylu 62,5 g substancji czynnej / ha oraz fenpropimorf 300g/ha, epoksykonazol 93,75g/ha i metrafenon 112,5g/ha.

2 maja na demo farmie podana została ostatnia dawka azotu „na kłos” w wysokości 34kgN/ha w postaci saletry amonowej. Następnie 8 maja wykonany został ostatni zabieg regulujący wzrost. W celu ochrony roślinny przed chorobami grzybowymi zaaplikowaliśmy jednocześnie preparat fungicydowi oraz insektycydowy. Do zabiegu wykorzystano mieszaninę zawierającą w swym składzie: etefon 240g/ha, metconazol 60g/ha oraz beta cyflutrynę 0,05g/ha.

Lustracjię plantacji wykonałem w dniu 18 maja tuż po wykłoszeniu. Łan był bardzo zdrowy, obsada kłosów  wynosiła od 660 do 720szt/m2 – bardzo gęsta (Fot.12). Kłosy na tej plantacji są „długie” i posiadają średnio około 24 pięter (Fot.13), co zapowiada solidny plon.

Fot.12 – 18 maj – Obsada kłosów -660-720m2
Fot.13 – 18 maj – doskonale wykształcony kłos.

Bardzo dobrze oceniam również działanie zabiegów regulujących wzrost, ponieważ żyto w owym dniu miało wysokość nie przekraczającą 1m (Fot.14).

Fot.14 – 18 maj – wysokość roślin nie przekraczająca 1m.

Jak widać tegoroczna zima nie wyrządziła szkód na plantacjach żyta hybrydowego. Pozostaje tylko cieszyć się pięknie wyglądającymi w słońcu plantacjami(Fot.14 i 15) i czekać na pomyślne zbiory.

Fot.15- 29 maj – piękny łan kwitnącego żyta.

Ostatniej lustracji plantacji dokonałem 17 lipca tuż przed zbiorami. Ziarno było praktycznie dojrzałe gotowe do zbioru (Fot.16), potrzeba tylko kilku dni słonecznej pogody w celu doschnięcia słomy.

Fot.16 – 17 lipiec – żyto praktycznie gotowe do zbioru – czekamy na odpowiednie „doschnięcie” słomy.

Pogoda pod koniec lipca była w „kratkę” – słońce przeplatane deszczem. Żyto udało się zebrać 31 lipca w wilgotności około 16%. Średni plon jaki udało się uzyskać był zaskakujący - 10,4t/ha.
Pomimo to, iż w tych okolicach mrozy zniszczyły większość zbóż ozimych żyto doskonale przezimowało i dodatkowo wytworzyło tak wysoki plon ziarna jakiego życzyłoby sobie wiele gospodarstw.

Na koniec chciałbym serdecznie podziękować wszystkim, którzy pomagali w realizacji tego projektu.
Sympatyków naszych projektów polowych zapraszam do śledzenia naszego nowego doświadczenia łanowego: pszenica ozima kontra żyto hybrydowe na glebach lekkich.

Dziękuję i pozdrawiam
Łukasz Preuss