Serwis:

Żyto KWS przoduje w plonach

Żyto KWS przoduje w plonach


Według badań Porejestrowego Doświadczalnictwa Odmianowego w 2017 r. nasze odmiany plonowały bardzo dobrze i uplasowały się na czołowych miejscach w zestawieniu. Na poziomie a2 KWS SERAFINO plonowało 131% wzorca, KWS BINNTTO 129%, KWS FLORANO 127%. Odmiana KWS BONO sprawdzona od kilku sezonów w praktyce rolniczej uzyskała 122% wzorca (rys. nr1), co jest dobry wynikiem.
 


Rysunek 1 Poziom plonowania odmian żyta hybrydowego w badaniach PDO w 2017 roku, intensywny poziom agrotechniki, 100 % wzorca - 82,2 dt/ha. Zestawienie odmian F1 występujących w ofertach rynkowych dystrybutorów, badanych w 2017 roku w systemie PDO.

KWS Zboża od wielu lat rozwija technologię systemu POLLENPLUS®® odpowiedzialnego za wysoką odporność odmian żyta hybrydowego na sporysz, która jest porównywalna z najlepszymi odmianami populacyjnymi. Odmiany wyhodowane w tej technologii są zdolne do wytwarzania dużej ilości własnego pyłku, co zapewnia wysoką stabilność plonowania oraz odpowiednią jakość zbieranego plonu. Ten fakt ma szczególne znaczenie w latach z niekorzystnym przebiegiem wegetacji w czasie kwitnienia żyta. Materia siewny naszych odmian żyta hybrydowego nie zawiera 10% dodatku odmiany populacyjnej, ponieważ jest zbędny.


Materiał siewny przygotowujemy na nowoczesnej linii technologicznej wyposażonej w w stoły grawitacyjne, sortownik optyczny oraz zaprawiarkę porcjową. Nasiona zaprawiamy markowym środkiem fungicydowym CelestTrio®, który zawiera trzy substancje czynne w „Technologii 100% Pokrycia Nasion®” (użycie środka pianotwórczego). Dodatkowo aplikujemy nawóz mikroelementowy, który wspomaga początkowy rozwój roślin. Jakość procesu zaprawiania jest monitorowana przez organizację European Seed Treatment Assurance. W tym sezonie nasz zakład ponownie otrzymał certyfikację ESTA, co potwierdza wysoką jakość procesu zaprawiania.


Stawiamy Państwu do dyspozycji materiał siewny bardzo wysokiej wartości rolniczej oraz bardzo dobrze przygotowany do siewu poprzez procesy uszlachetniania nasion sosowane w naszym zakładzie. Dokładamy wszelkich starań aby spełnić oczekiwania rynkowe naszych klientów.

Kierownik Marketingu
Product Manager Żyto Hybrydowe
Bartosz Rudzki